Tüm tetikleyicilerden kaçınman mümkün değildir. Tetikleyicilerle nasıl başa çıkacağını öğrenmek için bir süre uğraşman gerekir. Bu yüzden bir kriz tetiklendiğinde sigara içme isteğini yenmek için bir planının olması gerekir. Krizler genellikle 5 ile 10 dakika arası sürer. Rahatsız edici olabilirler ama sigara içmeden bitmesini beklemeye çalış. Sigara krizlerini atlatmanı sağlayabilecek şeylerin listesini çıkar. İşte deneyebileceğin birkaç yöntem:

Destek Al

  • Birine telefon edebilir veya mesaj atabilirsin. Bunu tek başınıza yapmak zorunda değilsin. Seni sevenlerden nasıl destek alabileceğini öğren.
  • Sağlık Bakanlığı sigara bırakma hattını arayabilirsin. Sigarayı bırakmak için ALO 171 hattını arayarak bir uzmanla iletişime geçebilirsin.

Sigarayı Bırakma Nedenlerini Düşün

  • Nedenlerini gözden geçir. Sigarayı neden bırakmak istediğini kendine hatırlat. Bu sigarayı bırakmana yardımcı olacak güçlü bir motivasyon kaynağı olabilir.
  • Tasarruf ettiğin miktarı hesapla. Sigara pahalıdır! Tasarruf edeceğin miktarı hesapla ve o parayla ne yapacağına karar ver. Bu hem motive olmak için hem de kriz sırasında dikkatini dağıtıp zaman geçirmek için harika bir yöntemdir.

Kendini Meşgul Et

  • Ağzını meşgul et. Sigara içmek yerine, sakız çiğne. Daha fazla su iç.
  • Başka bir şey yap. Sigara krizi başladığında ne yapıyorsan hemen bırak ve başka bir şey yapmaya başla. Sadece rutinini değiştirmek bile krizi atlatmana yardım edecektir.
  • Yürüyüşe ya da koşuya çık. Kısa kısa da olsa fiziksel aktivite, genel enerji seviyeni artırarak krizi aşmanı sağlayacaktır.
  • Yavaş ve derin nefes al. Krizini nefes alıp vererek yen. Burnundan nefes alıp ağzından ver. Bunu 10 kez veya kendini daha sakin hissedene kadar tekrar et.

Sigara İçilmeyen Alanlara Git

  • Kamusal bir alana git. Çoğu kamusal alanda sigara içmek yasaktır. Sinemaya, alışveriş merkezine veya sigara içmenin yasak olduğu başka bir yere git.
  • Zaten yaptığın şeyleri yap. Daha önceden sigara içilmeyen bölgelerdeyken kendini nasıl idare etmiştin? Bir sonraki krizin başladığında aynı yöntemleri uygulamayı dene.

Nikotin Yerine Koyma Tedavisini Dene

Nikotin Yerine Koyma Tedavisi (NYKT) alsanbile başa çıkması zor sigara krizlerin olabilir. Bu krizleri aşmak için hem sakızlar ve pastiller gibi kısa sürede etki eden, hem de nikotin bantları gibi uzun sürede etki eden bir NYKT düşünebilirsin.

Pes Etme

Sigara içme isteğini yenmek için ne yapman gerekiyorsa yap. İşine yarayanı bulana kadar farklı yöntemler denemeye devam et. Ama ne yaparsan yap sigara içme. Bir nefes bile!