“Sigara bırakma ilaçları reçeteyle verilir. Senin için en uygun ilacı doktorun belirleyecektir.

Sigara Bırakma İlaçları Nasıl Etki Eder?
Sigarayı ilk bıraktığında kendinizi rahatsız hissedebilir ve sigara içmek isteyebilirsin. Bunun sebebi yoksunluktur. Yoksunluk, vücudunun sigaradaki bağımlılık yaratan madde olan nikotini artık almamaya alışma sürecidir. Sigara bırakma ilaçları yoksunluk hislerini ve sigara krizlerini azaltmaya yardımcı olur.
Neden Sigara Bırakma İlaçları Kullanmalıyım?
Bu ilaçları kullanmak, sigarayı temelli bırakma şansını iki katına çıkarır. Sigara krizlerini ve yoksunluk belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca tasarruf etmeni de sağlarlar. Sigara bırakma ilaçları genellikle kısa süre kullanılır. Sigara içmeye devam etmek yerine, kısa bir süre bu ilaçları kullanarak çok daha az masraf etmiş olursun.
Hangi Sigara Bırakma İlaçlarını Kullanabilirim?
En yaygın kullanılan sigara bırakma ilaçları nikotin yerine koyma tedavisi (NYKT) ürünleridir. NYKT, vücuduna sigarada bulunan diğer tehlikeli kimyasalları vermeden küçük dozlarda nikotin vererek yoksunluk belirtilerini azaltır. Bu nikotin krizlerini tatmin eder ve sigara içme isteğini azaltır. Sigarayı bırakmanın ardından gittikçe daha az nikotin içeren NYKT ürünleri kullanacaksın. Bu, vücudunun nikotinsiz yaşamaya kademeli olarak alışmasını sağlayacak. NYKT ürünleri çeşitli şekillerde kullanılabilir. Başlıca NYKT çeşitleri şunlardır: Nikotin bantları, sakızlar, pastiller, solunum spreyleri ve burun spreyleri. Nikotin bantları, sakızlar ve pastiller eczanelerden alınabilir. Eğer hamileysen veya hamile kalmayı planlıyorsan NYKT kullanmadan önce doktorunuza danışmalısın.

NYKT kullanamıyorsan ya da etkili olmuyorsa, başka sigara bırakma ilaçları da mevcuttur. Bu ilaçlar da sigara krizlerini ve yoksunluk belirtilerini azaltır. Bu ilaçlar reçeteyle satılmaktadır. Tedavinizi planlamak için mutlaka doktoruna danış.

Sigarayı bırakmak için “en iyi” olduğu söylenebilecek bir ilaç olmadığını aklından çıkarma.

Sigara Bırakma İlacı Kullanmayı mı Düşünüyorsun?
Sigara bırakma ilaçları doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Aşağıdaki durumlar söz konusuysa, ilaca başlamadan önce doktorunu bilgilendirmelisin.

  • Hamileysen veya bebek emziriyorsan
  • Ciddi bir sağlık sorunun varsa
  • Şu anda düzenli kullandığın başka bir ilaç varsa
  • 18 yaşından küçüksen

Her şeyi ilaçlar halledemez. Nikotin krizlerine ve yoksunluk belirtilerine iyi gelebilirler, ama sigara içme isteğini tamamen yok edemezler. Sigarayı bırakmak için ilaç kullansan bile zaman zaman bu süreç zorlaşabilir. Sigara bırakma ilaçlarıyla birlikte diğer bırakma stratejilerini uygulamak, sigarayı bırakma şansını artıracaktır.