Sigarayı bırakmak zordur. Biraz zaman alan bir süreçtir. Nikotin yerine koyma tedavisi bu konuda sana yardımcı olur. Ancak sigarayı bıraktıktan sonra bunu sürdürmek de bir o kadar zordur. Fakat hem kısa uzun vadede sigarasız yaşamana yardımı olacak yöntemler mevcuttur.

Tetikleyicilerini Bilin


Bazı kişiler, bazı yerler, bazı şeyler ve bazı durumlar bıraktıktan yıllar sonra bile sigara içme isteğinitetikleyebilirler. Tetikleyiciler sigara içmene neden olan şeylerdir. Bırakalı ne kadar uzun zaman olursa olsun seni etkileyebilir. Tetikleyicilerini bilerek hazır olabilir ve krizlerinle mücadele edebilirsin.

Krizleri Yen


Kriz gelince sigarasız durmak zordur. Ancak sigara içmeme süresi uzadıkça bu dürtüler azalacaktır. Eğer bir planın varsa sigara krizleriyle savaşmak daha kolay olur. Sigara içme isteği geliştiğinde yapabileceğin şeylerin bir listesini yap. Yürüyüşe çık, derin nefes al ya da ne işine yarıyorsa onu yap. Listeni mutlaka el altında bulundur.

“10 kez yavaşça ve derin nefes al. Krizler normalde sadece birkaç dakika sürer. Dürtü geçene kadar dur ve gevşe.”

Hüseyin

Olumlu ol


Sigarasız ilk saatler, günler ve haftalar zor olabilir. Bırakmak bir süreçtir. Her seferinde o günü değerlendir. Olumlu bir bakış açısı yol almana yardımcı olur. Kuvvetli duygularla ve stresle başa çıkmanın sigara dışında yolları vardır.

Kendini kutla


Sigara içmeden yaşamak büyük bir gelişmedir. Düzenli olarak kendini şımart. Artık sigara içmediğine göre kendine özel bir şey almak için fazla paran olacaktır. Ödüllerin illamaddi olmayabilir. Daha rahat nefes aldığınagöre bir açık hava yürüyüşünün keyfine var. Ya da bir arkadaşını film seyretmeye çağır. Eğer bırakma planını yaptıysan kendine seçeceğin ödülleri hatırlat. Bırakma planını yapmadıysan hiçbir zaman çok geç değildir.

“Bırakma nedenlerimin yazdığı bir kağıda bakmak gibi gereksiz bulduğum bazı şeyler işe yaradı.”

Betül

Destek Al


Tetikleyicilerini kontrol etmek ve sigara isteği ile baş etmek, bıraktıktan bir süre geçtikten sonra bile zor olabilir. Çevrendeki insanlardan destek almak sana yardımcı olacaktır. Sigarayı ilk bıraktığında seni desteklemiş olan kişilerle konuş. Arkadaşlar ve aile fertleri senin sigarasız yaşamanda büyük bir rol oynayabilir. Onlara bu işin senin için uzun vadeli olduğunu ve sana nasıl yardım edebileceklerini söyle.