Pek çok kişi kilo almaktan endişelendiği için sigarayı bırakmayı erteliyor. Sigarayı bıraktıktan sonra bazı kişiler hafif bir kilo artışından şikayet etseler de, kilo artışı önlenebilir. Sigarayı bıraktıktan sonra yaşam tarzında yapacağın minik değişikliklerle hem kilo almaktan korunup hem de daha sağlıklı ve zinde olman mümkündür.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Kontrolü Nasıl Yapılır?

Krizler genellikle 5-10 dakika kadar sürer. Rahatsız edici olabilir, ama geçmesini beklemeye çalış. Krizle başa çıkmak için yapabileceklerinin listesini yap. İşte sana deneyebileceğin birkaç seçenek.


İştahını kontrol et.
Sigarayı bıraktığın zaman alışkın olduğundan daha sık acıktığını ve daha çok yemek yediğini fark edebilirsin. Porsiyon kontrolü aşırı yemek yemeni önleyerek sana yardımcı olabilir. Ayrıca bol su içmeye de özen göstermelisin. Bol su içmek fazladan yemek yemeyi önleyecektir.
Düzenli egzersiz yapmaya başla.
Sigarayı bıraktığında daha az kalori yakarsın ve bu kilo almana sebep olabilir. Düzenli egzersiz yaparak bu kalorileri yakmaya devam edebilirsin. Günde yalnızca 10 dakika egzersiz yapmanın bile etkisini görebilirsin.
Yediklerine dikkat et.

Yemek yemeyi, sigara içmenin alternatifine dönüştürmemelisin ve yediklerine dikkat etmeyi öğrenmelisin. Daha sağlıklı yemek yemeni ve yediğinden daha fazla keyif almanı sağlayacak birkaç ipucu:

  • Yemek yerken dikkat dağınıklığından kaçın. Telefonu, televizyonu ve bilgisayarı kapat.
  • Porsiyon boyutlarını iyi düşün. Yemeğe daha küçük bir porsiyonla başlamayı dene.
  • Yemeği masaya tencereyle getirmekten kaçın. Birinci tabaktan sonra kendini hâlâ aç hissediyorsan, ikinci tabağı almak için masadan kalkman gerekecek.
  • Kendini kontrol et. Gerçekten hâlâ aç mısın yoksa başka bir sebepten mi yemeye devam ediyorsun?

Hedef Koymak: Beslenmek ve Fiziksel Aktivite

Kilo verme hedefin ne olursa olsun hedeflerine ulaşmanın kilit noktası yaşam tarzında beslenme ve fiziksel aktivite gibi değişiklikler yapmaktır. Bu, gerçekçi beklentiler oluşturmayı ve plan yapmayı gerektirir.


Beslenme ve Fiziksel Aktivite ile İlgili Beklentiler: Alınan ve Harcanan Kaloriler
Kilo alımını kontrol altında tutabilmek için kalori hesabını doğru yapmak önemlidir. Aşağıda bazı sevilen besinlerin kalorilerini yakmak için ne kadar egzersiz yapılması gerektiğini gösteren hesaplar göreceksin:

  1. Orta boy kızarmış patates: 1 saat, 35 dakika bisiklete binmek
  2. Gofret: 25 dakika merdiven çıkmak
  3. Büyük boy sütlü, kremalı kahve: 50 dakika tempolu koşmak

Tasarruf Edeceğin Miktarı Hesapla
Sigara pahalıdır! Tasarruf edeceğin miktarı topla ve o parayla ne yapacağına karar ver. Bu hem motive olmak için, hem de kriz sırasında dikkatini dağıtıp zaman geçirmek için harika bir yöntemdir.

İkinci tabağı almadan önce 10 dakika beklemelisin. Bu süreden sonra yemek istemeyebilirsin.

Beslenme ve Fiziksel Aktivite Hedefleri Koymak

Sağlıklı beslenme ve fiziksel olarak daha hareketli olmak, kilo kontrolü için oldukça önemlidir.Daha sağlıklı beslenme hedefleri oluştururken, bunun sana getireceği yeni (sağlıklı) besinler denemek ya da ilk kez yemek yapmayı öğrenmek gibi başka yeniliklere de odaklanabilirsin. Ayrıca fiziksel aktivite için hedefler oluştururken daha hareketli olmanın sana nasıl enerji katacağını ya da 5 km’lik koşu gibi zamanla ulaşacağın eğlenceli hedefler sağlayabileceğini düşünebilirsin.


Sağlıklı Kiloya Ulaşmak İçin Öneriler

Sağlıklı kilo diye sihirli bir sayı yoktur. Ancak kişiler aşırı kilolu olduklarında, özellikle obezite sınırlarına gelince, oldukça ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşırlar. Daha sağlıklı olmak için ‘normal kiloya’ kadar düşmen gerekli değildir.


%5-10 ile Başla
Fiziksel aktivite hedeflerine ulaşmak kilo kontrolü için büyük yararlar sağlar. Gün geçtikçe bu hedefleri artırarak ve sağlıklı beslenmenin devamlılığını sağlayarak kilo verme noktasında gelişim kat edebilirsin. Kilonun sadece %5-10’unu kaybetmen bile sağlığın için oldukça yararlıdır. Bu şekilde kilon90 kg ise, %5-10 kilo verirsen 5-9 kilo civarında zayıflamış olursun. Bu kadar kilo kaybı bile şeker hastalığı, inme ve bazı kanser risklerini azaltır. Ayrıca enerjinin artması, nefes darlığı ve ağrılarının azalması gibi başka yararları da olur.
Dönüm Noktalarını Kutla
Sahip olduğun kiloya göre, %5-10 kilo kaybı sağlığın için iyi olsa da yetmeyebilir. Zayıflamaya devam etmenin önemli bir yolu dönüm noktalarını kutlamaktır. Bu ilk %5’lik kilo verme hedefine ulaşmak ya da günlük yaşamında ne kadar daha iyi hissettiğini ve hareket ettiğini fark etmek olabilir. Hedefine doğru attığın her adım, daha sağlıklı olmaya doğru atılmış bir adımdır.
Unutma Yavaş ve İstikrarlı Olmak Yarışı Kazandırır
Kilo kontrolü ve zayıflama noktalarında Zorlu diyetler veya idmanlar genellikle uzun sürmez. Bunları uzun vadede sürdürmen mümkün değildir. Unutma kilo vermenin ve korumanın kilit noktası yavaş ve istikrarlı olmaktır.

“Bugün yeni hedefler koymak ya da eskileri gözden geçirmek için harika bir gün.”