Kilo alma korkusu insanların sigarayı bırakmamalarının yaygın bir nedenidir. Bazı insanların bıraktıktan sonra iştahları artar ya da ellerini ve ağızlarını meşgul etmek için atıştırırlar. Sağlıklı bir diyetin kilo almaktan uzak durup enerji düzeyini yüksek tutmana nasıl yardımı olacağını araştır. Sigarasız yaşadığında hem yemekler daha lezzetli olacak, hem de kokuları daha nefis olacak demektir! Sağlıklı beslenmek, kolesterolün düşmesi gibi sağlık hedeflerine de ulaşmanı sağlayabilir.

Daha Çok Meyve, Sebze ve Tahıl
Hepimiz meyve, sebze ve tam tahılların sağlıklı bir diyetin önemli parçaları olduklarını biliyoruz. Ama bu sağlıklı enerji kaynaklarını yeterince tüketmiyoruz. Sağlıklı besinleri yeterince tüketmenin kolay bir yolu onları sevdiğin yemeklerin içine katmaktır. Tabağının yarısını meyve ve sebze ile doldurmayı hedefle.

Aşağıdaki önerileri yerine getirerek meyve, sebze ve tam tahılları artırmaya çalış.

Porsiyon Miktarını Ayarlamak

Sağlıklı beslenmek, keyifle yerken porsiyonlarının miktarını da ayarlamaktır. Çoğu insan, özellikle daha büyük porsiyonlar servis edildiğinde ihtiyacından daha fazla yiyip içer. Yani başlangıç için daha küçük porsiyonlar seçmek genel olarak sağlığını ve esenliğini korumak açısından önemlidir.

İşte porsiyon miktarınızı ayarlamanız için bazı öneriler:

  • Yemeklerini daha küçük tabaklarda yemelisin. Tabak küçüldükçe porsiyon küçülür.
  • Tabağın bittiğinde hala aç mısın? İkinciyi almadan önce 10 dakika bekleyin. Eğer ikinciyi alırsan, birinci tabaktaki dengeyi sağlayın ve sebzeyle başlayın.
  • İkram ve atıştırmaları küçük, tek porsiyonluk hazırlayın ya da satın alın.

Dene: Küçük değişiklikler büyük fark yaratabilirler. Bu hafta porsiyon miktarında en azından bir tane değişiklik yapmaya karar ver.

Sağlıklı Beslenme Hedefleri Koymak
Sigarasız bir yaşamın bir parçası olarak sağlıklı beslenme konusunda gerçekçi hedefler koy ve aşağıdaki adımları atarak onlara ulaşacak bir plan yap.

Ne tür hedefler koyabileceğinizi düşünün.

Gerçekçi hedefler koymanın kilit noktalarından biri ne kazanmak istediğini tanımlamaktır. Aşağıda sağlıklı beslenerek başarmayı isteyebileceğin bazı hedef örnekleri bulunuyor. Bunlardan birini seç ya da kendin bir tane bul.

  1. İyi beslenme konusunu öğrenmek
  2. Daha sağlıklı besinler almak
  3. Yemek pişirmeyi öğrenmek
  4. Daha sağlıklı pişirme teknikleri öğrenmek
  5. Yeni sağlıklı yemek türlerini denemek
  6. Ulaşmak üzere yeni bir fikir oluşturun (ör, haftada bir vejetaryen beslenmek).
  7. Gelecek aya kadar daha sağlıklı beslenmek ile ilgili iki hedef tanımlayın.

Bir plan yap.

Hedefe ulaşmak için yol boyunca küçük hedefler koymak iyi olabilir. Ulaşılabilir, olumlu, kontrolünde olan belli adımlar düşün. Örneğin; Pazar günleri sebze ve meyveyi kesip hafta içi öğle yemeğimde yiyeceğim.

Unutma: En iyi planların bile bazen desteklenmesi gerekir. Eğer bu adımların bazılarına ulaşmak düşündüğün kadar kolay değilse ya da planın pek yürümüyorsa yeni bir şeyler dene. Sigarayı bırakmak konusunda senin için neyin en iyi olduğunu bulman olasılıkla birkaç denemeyle olmuştur. Daha sağlıklı beslenmek için değişiklik yapmak da farklı değildir.

Sigara isteği mi duyuyorsun yoksa sadece aç mısın? Lif ve proteinden zengin besinler tok tutar.