Sigarayı bırakırken hayatınızdaki önemli insanlardan destek almak büyük bir fark yaratabilir. Hatta her beş eski tiryakiden ikisi, başkalarının desteğinin çok önemli olduğunu söylüyor. Bu işte yalnız olmadığınızı unutmayın. Arkadaşlarınız ve aileniz de hem iyi, hem de kötü günlerde yanınızdadır.

İhtiyacınız olan desteği almak için bu 12 ipucunu takip edin:

1- Etrafınızda Güvendiğiniz İnsanlar Olsun
En çok güvendiğiniz insanları düşünün. Her konuda konuşabildiğiniz ve ihtiyacınız olduğunda yanınızda olan insanları… Bunlar dostlarınız, eşiniz, anne, babanız, iş arkadaşlarınız veya başka aile üyeleri olabilir. Kim olurlarsa olsunlar, onlarla daha fazla zaman geçirin.

İpucu: Günlük aktivitelerinize arkadaşlarınızı da getirin. Bir arkadaşınızla öğle yemeği yiyin, arkadaşlarınızla alışverişe çıkın ya da bir spor aktivitesinde buluşun.

2- Size Yardım Edebilecek İnsanlara Odaklanın
Bir arkadaşlık artık kendinizi iyi hissetmenizi sağlamıyorsa bitirmenin vakti gelmiş olabilir. Size destek olmayan insanlarla aranıza mesafe koymaktan korkmayın. Bu zor da olsa bazen gereklidir.

İpucu: Enerjinizi size kendinizi iyi hissettiren ve başarılı olmanızı isteyen insanlarla zaman geçirmeye ayırın.

3- İlişkilerinize Zaman Ayırın
Önemli ilişkileriniz için zamanınızı ve enerjinizi ayırmaya özen gösterin. İnsanlar onların yanında olduğunuzu bildiklerinde size destek vermek için daha istekli olurlar. Aynı zamanda ilişkiniz kuvvetli olduğunda destek almak için onları ararken kendinizi daha rahat hissedersiniz.

İpucu: Sizin tercih ettiğiniz film olmasa bile arkadaşınızın izlemeyi çok istediği filme gidin. Ya da aslında üşenseniz de bir arkadaşınızı arayıp halini hatırını sorun.

4- Yardım İsteyin
Sorunlarınızı kendi başınıza çözmeyi seviyor olabilirsiniz, ama zaman zaman hepimiz biraz yardıma ihtiyaç duyduğu da bir gerçektir. Güvendiğiniz insanlardan yardım isteyin. Bu sizin zayıf olduğunuz anlamına gelmez. Gerçek dostlarınız yanınızda olacak ve size yardım etmek isteyecektir.
İpucu: Nasıl yardım isteyeceğinizden emin olamıyor musunuz? Konuşmayı başlatmak için bir telefon mesajı veya e-posta atın (örn. Sigarayı bırakmak istiyorum. Bana yardım edebilir misin?). Sigarayı bırakmış birini mi tanıyorsunuz? Ona sigarayı neden ve nasıl bıraktığını sorun.
5- İstekleriniz Hakkında Net Konuşun
Arkadaşlarınız ve aileniz, sigarayı bırakırken neye ihtiyacınız olduğunu her zaman tahmin edemezler. Ne şekilde destek istediğinizi (ve ne şekilde istemediğinizi) açıkça ifade edin. Bu konuda kibar olmaya çalışın. Yalnızca sizin için en iyisini yapmaya çalışıyorlar.
İpucu: İşte uzun bir günden sonra sigara krizi mi başladı? Bir arkadaşınıza söyleyin ve ondan sigarasız bir aktivite planlamasını isteyin.
6- Teşekkür Edin
Çevrenizdekilerin iyiliklerini ve nezaketini karşılıksız bırakmayın. Arkadaşlarınıza sözle, mesajla ya da hareketlerinizle minnettar olduğunuzu gösterin. Teşekkür etmek fazla zaman almayacağına göre unutmadan önce hemen yapın.
İpucu: Sigara isteğinizi atlatmanıza yardım etmek için son sakızını veren bir arkadaşınız mı oldu? Bir paket sakız alın ve yanına ‘Sigarayı bırakmama yardımcı olduğun için teşekkür ederim’ yazan bir notla ona verin.
7- Stresli Durumlardan Kaçının
Gününüze gereksiz stres ekleyen şeylerden kaçının ve yapacak olumlu aktiviteler bulmaya çalışın.

İpucu: Sizi nelerin strese soktuğunu tespit edin ve stresle başa çıkmak için yöntemler geliştirin. Stres, sigara içmek istemenize sebep olabilir. Arkadaşlarınızdan ve ailenizden stres tetikleyicilerinizin farkında olmalarını rica edin. Böylece sigarayı bırakırken hayatınızı kolaylaştırabilirler.

8- Sosyal Çevrenizi Genişletin
İlgi alanlarınızı paylaşan diğer insanlarla iletişim kurarak sosyal çevrenizi genişletin. Yapmaktan hoşlandığınız şeyleri düşünün. Sonra bu aktivitelere katılmanın yollarını araştırın. Etrafınızdaki insanlarla konuşursanız ortak noktalarınız olduğunu görebilirsiniz.

İpucu: İşyerinde yeni biriyle sohbet etmeye başlayın, bir spor kulübüne üye olun veya bir dernekte gönüllü olarak çalışmaya başlayın. Kimlerle tanışacağınızı asla bilemezsiniz!

9- Cana Yakın Olun
Yeni arkadaşlar edinmenin ve mevcut arkadaşlıklarınızı güçlendirmenin önemli bir kısmı, insanlara yaklaşım tarzınıza bağlıdır. Başkalarıyla konuşurken göz teması kurun ve cana yakın olun. Gülümseyin. Dik durun ve dik oturun. İltifat edin. İnsanlar özgüveninizden ve olumlu tavırlarınızdan hoşlanacaktır.

İpucu: İşyerinde yanlarından geçerken meslektaşlarınıza selam verin ve gülümseyin. Bir dostunuza gömleğinin çok yakıştığını söyleyerek iltifat edin veya bir arkadaşınıza yeni saç kesimini beğendiğinizi söyleyin.

10- Kontrolü Elinize Alın
Başkalarının size gelmesini beklemeyin. Yapacak şeyler önererek arkadaşlarınızla vakit geçirme fırsatları yaratın. Sohbetlere katılın ve fikrinizi belirtin.

İpucu: Değer verdiğiniz insanlarla görüşün. Bir meslektaşınız veya arkadaşınızla öğle yemeği yiyin. Hep birlikte oyun oynamak için arkadaşlarınızı evinize davet edin.

11- Dinleyin
Dinlemek, arkadaşlık kurmak veya arkadaşlıkları güçlendirmek için harika bir yoldur. Evet veya hayır gibi tek kelimeyle yanıtlanamayacak sorular sorarak insanların size açılmasını sağlayın. Konuşmalarına izin verin. Kendi yorumlarınızla veya anılarınızla sözlerini kesme isteğine direnin.

İpucu: Siz konuşurken arkadaşlarınızın gözleri mi dalıyor? Bir süre susarak, arkadaşınıza konuşma şansı verin. Dinlediğiniz yeni bir şarkı hakkında ne düşündüklerini veya hafta sonu için bir planlarının olup olmadığını sorun.

12- Başkalarına Destek Olun
Destek çift yönlüdür. Başkalarının size destek olmasını istiyorsanız, siz de onlara destek olmalısınız. Arkadaşlarınızın dertlerini dinleyin ve imkânınız olduğunda onlara yardımcı olun. Bazen küçük iyiliklerin anlamı büyük olur.

İpucu: Birinin gününü güzelleştirmek için ufak bir şey yapın. Bir arkadaşınıza telefon mesajı veya e-posta yoluyla fıkra göndererek arkadaşınızın gülümsemesini sağlayın. Birine ufak bir doğum günü hediyesi alın veya bir aile ferdini arayıp halini hatırını sorun.